czwartek, 24 października 2013

Sposoby komunikowania się

1. Pojęcie komunikacji jest bardzo szerokie. Terminem tym określamy każdy proces przekazywania informacji między jej uczestnikami.

2. SMS ( ang. short message service)- usługa która pozwala przesyłać krótkie komunikaty tekstowe.


CIEKAWOSTKA !
Początkowo sms-y miały służyć operatorom do informowania 
klientów o awariach, zmianach w cenniku itd.
Niemożliwe było przesyłanie sms-ów do innych sieci. 
Pierwszego w historii sms-a wysłał 2 grudnia 1992 r. pracownik sieci Vodafone.










3. MMS( ang.Multimedia Messaging Service) to usługa SMS rozszerzona o możliwość do komunikatu tekstowego elementów multimedialnych przy użyciu technologii GPRS.






4. IRC (ang. Internet Relay Chat )- pierwowzór dzisiejszych czatów.Można tu prowadzić grupową dyskusję lub prywatną rozmowę z innym użytkownikiem. Aby skorzystać z IRC-a, należy pobrać z sieci program – klient IRC dla używanego przez siebie systemu operacyjnego, następnie to oprogramowanie trzeba skonfigurować, podając adres najbliższego serwera IRC z sieci, z której zamierza się korzystać, oraz pseudonim, pod jakim się chce być widocznym. Po połączeniu się z serwerem należy wybrać jakiś kanał. Nazwy kanałów zazwyczaj zaczynają się od znaku "#" 



 5. Komunikator internetowy to program pozwalający na prowadzenie konwersacji internetowej pomiędzy użytkownikami odległych komputerów przyłączonych do sieci. W odróżnieniu do poczty internetowej pozwala na prowadzenie bezpośredniej rozmowy w czasie rzeczywistym. Niektóre komunikatory oprócz przekazywania tekstu oferują inne usługi np. przekazywanie głosu, obrazu, plików itd.

  
Tlen - Polski komunikator internetowy. Jest integralną częścią portalu internetowego o2.pl.Głównymi jego funkcjami są: prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym, przesyłanie
wiadomości, czat, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, prowadzenie wideokonferencji, wysyłanie SMS-ów.

 Gadu Gadu ( GG)- komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network.
Pomysłodawcą i twórcą GG jest informatyk Łukasz Foltyn. Gadu-Gadu ma około 47 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie,
a internauci tworzą dziennie ponad 500 kont.
Gadu-Gadu umożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych

Skype - komunikator internetowy,Skype umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii VoIP (Voice over IP) tzw. usługa SkypeOut. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.Skype ma ponad 663 miliony zarejestrowanych użytkowników na całym świecie


8. Czat (z ang. chat – rozmowa, używana jest również angielska pisownia chat) – rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych.Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji.

Chat LO Zywiec ( czat z uczniami naszej szkoły ) - http://lo-zywiec.pl/chat/ 



Strona główna naszego czatu, zapraszamy do rozmowy :)






 Chat Wirtualna Polska: http://czat.wp.pl/

Chat Onet.pl : http://czat.onet.pl/

9. Grupy dyskusyjne - Google Groups – serwis umożliwiający przeglądanie grup dyskusyjnych Usenetu i przeszukiwanie ich archiwum oraz tworzenie własnych list dyskusyjnych, zwanych tu również grupami, które znajdują się na serwerze Google.
   




10. Forum dyskusyjne -  Przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.
Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale.




 

środa, 23 października 2013

Korespondencja elektroniczna.

1. Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana   zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów  elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.


 2. Do obsługi poczty elektronicznej wykorzystuje się wyspecjalizowane oprogramowanie, uruchomione na  stale działających serwerach. Znane i popularne programy tego typu to np.: Sendmail, Postfix, Exim, MDaemon, Qmail.
Program służący do redagowania, wysyłania i odbioru mejli to klient poczty elektronicznej. Popularne programy tego typu to np.:


  • tekstowe: Elmo, Gnus, Mutt, Pine,
  • graficzne: Eudora, Evolution, KMail, Mail, Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird, Opera, Pegasus Mail, SeaMonkey, Sylpheed, The Bat!
Obecnie dostawcy usług internetowych powszechnie oferują dostęp poprzez przeglądarkę internetową WWW – ten sposób dostępu określa się mianem Webmail.

3. E-mail

Temat

W e-mailu ważny jest temat wiadomości. Ma on zachęcić i zainteresować odbiorcę. Musi się wyróżniać, aby z powodzi innych informacji wyłowił on właśnie Twoją.

Powinien:


  • być precyzyjny i niezbyt długi
  • zawierać w sobie kluczową informację, której dotyczy wiadomość
  • pozwolić łatwo odbiorcy odnaleźć wiadomość, nawet po długim czasie
  • może mówić o działaniu jakiego oczekujesz od odbiorcy
Układ treści
  1. Pozdrowienie adresata („Witam”, „Szanowny Panie” itp.)
  2. Początek wiadomości - przedstaw jej główny cel
  3. Rozwinięcie
  4. Zakończenie - zastosuj jedno ze sformułować: „z poważaniem”, „pozdrawiam”, „z wyrazami szacunku” i podpisz się. 

 4.    Wskazówki do treści:
  • E-mail powinien być krótki i precyzyjny, gdyż przewijanie „surowego” tekstu jest dość niewygodne. 
  • Jeśli wiadomość musi być długa lepiej wysłać ją w formie załącznika, natomiast w treści e-maila napisać co zawiera załącznik i co należy z nim zrobić.
  • Pisząc do kolegów możesz posługiwać się językiem nieoficjalnym, jeśli jednak jest to wiadomość służbowa, powinna wyglądać profesjonalnie. Jak krótka notatka służbowa.
  • Nie pisz w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego. Możesz napisać coś czego byś nigdy nie powiedział osobiście.
  • Unikaj aluzji i humoru, który mógłby zostać zrozumiany odmiennie od Twoich intencji.
  • Stosuj odstępy jednego wiersza pomiędzy akapitami. Tekst będzie w ten sposób bardziej czytelny.
  • Pisz od lewej strony. Utarło się (w tradycyjnych pismach), żeby pisać „z poważaniem” z prawej strony. Jednak w e-mailach, z przyczyn technicznych, ta zasada nie obowiązuje.
  • Pamiętaj, żeby nie „udziwniać” tekstu, ponieważ na ekranie odbiorcy może wyglądać to zupełnie inaczej niż u Ciebie.
  • Adres odbiorcy wpisz tuż przed wysłaniem przygotowanej wiadomości. W ten sposób nie wyślesz jej niedokończonej przez przypadkowe wciśnięcie klawiszy.
5.  Emotikony ;)


Emotikony - "elektroniczne buźki". Ten wspaniały wynalazek, umożliwia pokazanie wyrazu swojej twarzy - uśmiechu, złości, zaskoczenia osobie lub osobom które będą odczytywać nasze literki... Jakże inaczej odbiera się: "Ty łobuzie! ;-)", niż: "Ty łobuzie!" Emotikony to już nie tylko "buźki", to małe literowe majstersztyki - bawiące trafnością, zwięzłością i fantazją formy. I wszystko w jednej linijce tekstu! 







                 


6. Wady i zalety korespondencji elektronicznej :

Zalety:
-Bardzo szybki czas dostarczenia.
-Można wysyłać za darmo.
-Dotrze na cały świat  w zaledwie kilka sekund.
-Można dodać załączniki.
-Prostota wysyłania
-Bez ruszania się z domu.

Wady:
-Twoja korespondencja może być przechwycona.
-Wystarczy jeden kabelek i twój email/wiadomość dla ciebie ważna może nie dotrzeć.
-Można wysłać tak komuś wirusa.
-Z serwerów mailowych przychodzą nielubiane przez nas reklamy.
-Z serwerów mailowych mogą przychodzić wirusy.
-Potrzebne stałe łacze internetowe





czwartek, 10 października 2013

Rozwiązywanie problemów.

1.Lista kroków- to instrukcja wykonania algorytmu, szczegółowo wytłumaczona i zapisana w punktach krok po kroku przy użyciu słów oraz symboli matematyczny i logicznych.
 PRZYKŁAD:

 Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4

 2. Schemat blokowy- jest swego rodzaju diagramem przedstawiającym kolejne czynności zaplanowane do realizacji w algorytmie. Procedura jest opisana za pomocą umownie przyjętych figur geometrycznych połączonych liniami zgodnie z kolejnością wykonywania kolejnych czynności. Schemat blokowy powinien także zawierać specyfikację danych wejściowych i wyjściowych, na których operuje.










Przykłady schematu blokowego - wydawanie reszty
















3. Arkusz kalkulacyjny -program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.



4.Visual Basic- to język programowania wysokiego poziomu i narzędzie programowania firmy Microsoft.

Funkcja w języku Visual Basic


Program w języku Pascal

5.Pascal – dawniej jeden z najpopularniejszych języków programowania, uniwersalny, wysokiego poziomu, ogólnego zastosowania, oparty na języku Algol. Został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku.










6. C++ -  język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego
poziomu.

czwartek, 3 października 2013

Wyszukiwanie informacji.


                                                                                                                                       

Internet to nie tylko strony. W internecie jest pełno wyszukiwarek, katalogów, specjalistycznych baz danych i innych serwisów, które pozwalają wyszukiwać specyficzne informacje.
 Co zrobić, aby znaleźć to czego szukamy? 

1.NAJPOPULARNIEJSZE WYSZUKIWARKI INTERNETOWE
Wyszukiwarka internetowa to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom znalezienie informacji w sieci.

Mozilla Firefox, Google Chrome,Opera, Internet Explorer ,Safari

Co zrobić aby szybko trafić pod właściwy adres ?


  • Każde słowo ma znaczenie.Uwzględniane są wszystkie wpisane słowa
  • Wielkość liter nigdy nie ma znaczenia
  • Znaki przystankowe lub znaki specjalne np.(@#$%^&*()+) są traktowane specjalnie lub są ignorowane.
  • Lepiej zapytać wprost, niż skomplikować pytanie
  • Należy używać jak najmniejszej liczby słów. Każde kolejne słowo w zapytaniu powoduje jego zawężenie, ogranicza liczbę wyników, z kolei jeżeli liczba słów zostanie nadmiernie obniżona mogą zostać pominięte ważne strony.
Katalog Onet




2.KATALOG STRON WWW- Jest zbiorem stron internetowych, w większości pogrupowanych tematycznie i ma za zadanie ich promocję w Internecie. Katalogowanie może być wykonywane ręcznie, jak i przez automat. Jednak podczas automatycznego katalogowania nie mamy pewności, że katalogi, do których została dodana strona jest wartościowy.

 3. WADY WYSZUKIWANIA INFORMACJI

Internet jest bardzo komfortowym źródłem informacji. Siedząc w fotelu, możemy oglądać zdjęcia i filmy z drugiego końca świata.Jednak jak każdy ziemski wynalazek, sieć ma również wady. Informacje mogą być nieprawdziwe lub nieaktualne. Istnieje też możliwość uzależnienia się i spędzania dużej ilości czasu przed komputerem.Internet cały czas rozwijany jest w kierunku coraz to łatwiejszego dostępu do jak największej ilości informacji.

4.CZY MOŻNA COFNĄĆ SIĘ W CZASIE ?

Codziennie powstają nowe strony internetowe,ale też znikają te dotychczas istniejące.Nie znikają jednak całkowicie. Jeśli bardzo potrzebujemy dostępu do informacji ze strony, która nagle przestała odpowiadać, należy zajrzeć do pewnego muzeum stron internetowych : http://www.archive.org/web/web.php